Baner
Aktualności
01.12.2022 HANGAING GARDEN: NOWY ALBUM 'THE GARDEN'

Fiński HANGING GARDEN ujawnia szczegóły swojego ósmego albumu studyjnego i pierwszego dla Agonia Records. Album "The Garden", nagrany przez siedmioosobowy zespół wzmocniony kobiecym wokalem, cechujący się melancholijną linią melodyczną (gothic / doom / death metal), ukaże się 24 marca.

HANGING GARDEN istnieje od 2004. Jego wczesny styl mieścił się w obrębie ciężkiego doom metalu. Po niespełna dwóch dekadach, siedmiu albumach i kilku przetasowaniach w składzie, Finowie obrali kurs na bardziej melodyjne granie i współcześnie brzmienie o mrocznej specyfice, wolne od uprzedzeń i czerpiące z różnych gatunków.

Kompozycje są mroczne, nastrojowe i emocjonalne, a jednocześnie skłaniają się ku otwartej muzykalności. Żeńskie i męskie wokale wpisują się w wielowarstwową osobowość zespołu, nadal głęboko zakorzenioną w muzyce metalowej, która czerpie inspiracje z szeroko pojętej sztuki.

Nowy album - "The Garden" - ma kilka twarzy: potrafi być na przemian delikatny, surowy, diabelski i pogodny. W warstwie lirycznej sięga do duchowych korzeni ludzkości, kontemplując kruchość naszego technologicznego społeczeństwa. Toni Hatakka z HANGING GARDEN szerzej opisał album w komentarzu, który można znaleźć poniżej.
 
"Po prawie dwóch dekadach przebywania w muzycznych (i lirycznych) odmętach rozpaczy, straty i melancholii, odniosłem wrażenie, że w naszym następnym wydawnictwie może pojawić się miejsce na odrobinę nadziei i światła. Oczywiście nie zapominając o naszej charakterystycznej, ponurej estetyce. Podejście, na które się zdecydowaliśmy, polegało na utkaniu opowieści o tym, jak ludzkość będzie nadal prosperować, nadal znajdować sens po tym, jak świat, jaki znamy, w końcu dobiegnie końca."

"Odkrywanie rytuałów, systemów wierzeń, połączenia z naturą, znajdowania celu w bycie i przetrwaniu były kamieniami węgielnymi powstania The Garden. Innym istotnym tematem są sny; od dzieciństwa nawiedzały mnie sny z cichym poczuciem stagnacji, kolosalnymi konstrukcjami z rdzy, podróżą do nieznanego i bujną przyrodą. Stąd właśnie pochodzi wiele inspiracji. Teksty napisane przez Riikkę idealnie wkomponowały się w tę estetykę. Nawet tytuł albumu przyszedł do mnie we śnie. Wiosną śniłem, że razem z naszym klawiszowcem, Nino, rozmawiamy o opus magnum zespołu i o tym, że powinniśmy nazwać je The Garden. Tak potężny sen nie mógł pozostać bez odpowiedzi. Tytułowy ogród jest dla nas jednocześnie znajomy i nietypowy. W piosenkach jest energia, której wcześniej nie było, poczucie nadziei kontrastujące z rozpaczą starego przyjaciela, silne poczucie przeciwdziałania znajomej melancholii; a może tylko światło pośród wygodnego mroku. Ostatecznie, tacy właśnie jesteśmy."
 
"The Garden", następca "Skeleton Lake" (2021), został wyprodukowany przez Jussi Hämäläinen (wokal, gitary) i Jarno Hänninen. Album został zmiksowany i zmasterowany przez Jarno Hänninen w D-studio (Beherit, Shape of Despair). Okładkę i nowe zdjęcia zespołu wykonał fiński artysta Kalle Pyyhtinen. Na "The Garden" zagrał perkusista Antti Ruokola, ostatnio widziany w HANGING GARDEN siedem lat temu.

HANGING GARDEN może przypaść do gustu fanom Swallow the Sun, Ghost Brigade, October Tide, Katatonia i Type Of Negative.

Niebawem ujawniony zostanie pierwszy singiel "The Four Winds" oraz formaty albumów.
 
Utwory:
1.The Garden
2. The Four Winds
3. The Construct
4. The Song of Spring
5. The Fire at First Dawn
6. The Nightfall
7. The Stolen Fire
8. The Journey
9. The Derelict Bay
10. The Fireside
11. The Resolute
 
Skład:
Mikko Kolari - gitara
Jussi Hämäläinen - gitara, wokal
Toni Hatakka - wokal
Riikka Hatakka - wokal
Nino Hynninen - klawisze
Jussi Kirves - bass
Antti Ruokola - perkusja
 
HANGING GARDEN jest na Facebooku i Instagramie.