Baner
Demonical

Demonical powstał w Marcu 2006 z inicjatywy muzyków Centinex - Johan'a Jansson'a (gitara/wokal), Martin'a Schulman'a (bass) i Ronnie'go Bergerståhl'a (perkusja). Zespół wykonuje szwedzki death metal. Choć kompozycje grupy opiewają w bezwzględną dla klasyków gatunku surowość i brutalność, można w nich znaleźć domieszkę melodyjności, spinającą w spójną całość ich wizję death metalu.

Pierwszym nagraniem grupy było promo "Bloodspell Divine" nagrane w Necromorbus Studios. W listopadzie 2006 do Demonical doszedł wokalista Ludvig Engellau, jako że Johan chciał w pełni skoncentrować się na grze na gitarze. Zwieńczeniem roku było podpisanie wieloletniego albumu z niemieckim wydawnictwem Cyclon Empire.

Debiutancki krążek "Servants Of The Unlight" został nagrany w Black Lounge Studios oraz w Necromorbus Studios w styczniu i lutym 2007. Jego premiera miała miejsce w kwietniu. W listopadzie natomiast, pod szyledm Temple of Darkness ukazała się limitowana siedmiocalówka Demonical/Absu, zawierająca jeden utwór z promo "Bloodspell Divine".

W grudniu 2007 z zespołu odszedł wokalista Ludvig Engellau w związku z różnicami na tle muzycznym oraz z powodów personalnych. Przez kilka miesięcy Demonical kontynuował działalność wypróbowując różnych muzyków sesyjnych na miejsce Ludviga. Sytacja ta ciągnęła się aż do późnego marca 2008, kiedy to do zespołu dołączył  Sverker “Widda” Widgren w charakterze pełnoprawnego frontmana.   

Drugi album formacji zatytułowany "Hellsworn" został zarejestrowany w Necromorbus Studios pomiędzy grudniem 2008 i lutym 2009. Jego premiera miała miejsce niedługo później, w maju 2009.
Na początku 2010 ukazał się limitowany split  z Paganizer, "Imperial Anthems Vol.1" (Cyclon Empire). Znalazł się na nim niewdany wcześniej utwór pochodzący z sesji studyjnej albumu "Hellsworn".

We wrześniu 2010 Demonical powróciło do Necromorbus Studios by nagrać "Death Infernal", swój trzeci longplay. Nagrania miały miejsce jesienią, a sam materiał ukazał się w kwietniu 2011 nakładem  Cyclone Empire (Europa) oraz w lipcu nakładem Metal Blade (Ameryka Północna).

Jesienią 2011 perkusista Ronnie Bergerståhl zdecydował się opuścić szeregi zespołu. Jego miejsce zajął Fredrik Widigs.

Po wydaniu "Death Infernal" grupa zdecydowała się dołączyć  do składu drugiego gitarzystę, który wspierałby zespół podczas koncertów. Kilku muzyków sesyjnych przewinęło się przez Demonical aż do czasu gdy szeregi formacji zasilił Daniel Gustavsson. Był on stałym członkiem grupy podczas występów latem 2012.

Pierwsza połowa 2013 upłynęła zespołowi w Necromorbus oraz Wing Studios w Stztokholmie, w których miały miejsce nagrania czwartego krążka, "Darkness Unbound". Po ich zakończeniu Johan Haglund zastąpił Johan'a Jansson'a na gitarach, a Ämir Batar Fredrik'a Widigs'a na perkusji. Światowa premiera "Darkness Unbound" miała miejsce w listopadzie 2013.

W lipcu 2014 ukazał się limitowany split z Nunslaughter, "European Deathcharge". Niedługo później obydwa zespoły wyruszyły łącznie w  trasę, jako co-headlinerzy.

W grudniu 2014 Demonical podpisał nową umowę wydawniczą z Agonia Records. Pierwszym owocem współpracy była epka "Black Flesh Redemption", która ukazała się na płycie CD i LP.


After nearly five years since the release of the last full-length album "Darkness Unbound" (2013), the Swede's - now led by a new prominent death growler Alexander Högbom (October TideCentinex) - continue the traditional DEMONICAL path with fierce HM-2 driven death metal of utter brutality, yet return in a partially new, yet fully fit five-piece line-up.