Baner
Azarath

W 2017, po ośmiu latach rozłąki, pomorska death/black metalowa formacja AZARATH podpisała nową umowę wydawniczą z Agonia Records. Do tej pory sumptem wydawnictwa ukazał się jeden krążek zespołu - wydany w 2009 roku "Praise The Beast". Sytuacja ta ulegnie zmianie już w kwietniu, gdy do sprzedaży trafi nowy album, następca "Blasphemers' Maledictions", który ukazał się sześć lat temu.

Death metal AZARATH urósł do rangi czarciej nazwy formacji, co podkreślił serwis  Blabbermouth.com, określając jej muzykę jako "demoniczne połączenie Krisiun i Behemoth, z odcieniami Immolation". Pomorzanie w istocie mają wiele wspólnego ze wspomnianymi gigantami gatunku - zaczynając od pałkera  Behemoth, Inferno, poprzez intensywność numerów, kończąc na doświadczeniu i profesjonalizmie członków. Ich dokonania stopniowo odciskają na gatunku swoje własne piętno, prezentując doszlifowany, organiczny death metal, odziany w black metalowe szaty.

Powstała niemal dwadzieścia lat temu formacja zrzesza obecnie Inferno (Behemoth) na perkusji, Barta (Armageddon, Damnation) na gitarach, Necrosodom (Anima Damnata, Deus Mortem, ex-Infernal War) na wokalu i gitarach, oraz Peter'a (ex-Lost Soul) na basie.

Już pierwsze albumy formacji okazały się kluczem do polskiego podziemia. "Demon Seed" (2001) oraz jego następca "Infernal Blasting" (2003) ugruntowały pozycję AZARATH jako jednego z najciekawszych przedstawicieli gatunku. Przypieczętowała ją trasa u boku Vader, oraz liczne mniejsze koncerty, które przeszły z hukiem po kraju.

W 2006 ukazał się trzeci longpay, "Diabolic Impious Evil". Nastąpiły po nim trasy "Blitzkrieg IV" i "Legions of Death Attack". AZARATH ponownie wystąpił w towarzystwie Vader. Przez scenę przewnięły się również Trauma, Stillborn i Deception, a sam AZARATH nabierał rozpędu.

Przełomowym okazał się rok 2009. Maj przyniósł ze sobą czawrtą płytę, "Praise the Beast", a grupa zaczęła powiększać swoje zagraniczne grono fanów występami na Inferno Festival (Norwegia), Devilstone Fest (Litwa) oraz Party.San Metal Open Air (Niemcy). W październiku, pomorska horda weszła w skład  "Nowej Ewangeli" - polskiej trasy, której prym wiódł Behemoth.

Singiel "Holy Possession" wraz piątym krążkiem "Blasphemers' Maledictions" zawitały w 2011 roku. Krążek, który można uznać za najbardziej wyrafinowany i bluźnierczy w karierze zespołu, znalazł swoich odbiorców na scenie u boku Bulldozer, Witchmaster i Deus Mortem, a także podczas europejskich festiwali, w tym Hatefest, na którym AZARATH wystąpił u boku Triptykon, Marduk i Kataklysm.

Wydany sześć lat później album "In Extremis" był odzwierciedleniem artysty u szczytu sił twórczych. Złożona z dziesięciu cuchnących siarką kompozycji płyta została zarejestrowana w różnych studiach na przestrzeni 2016. Miksami i masteringiem zajął się Haldor Grunberg w Satanic Audio. Projekt graficzny i layout przygotował Mentalporn z kaligrafią autorstwa Ihasan Art i dodatkowymi grafikami Holy Poison Design. Tytuł płyty, oznaczający po łacinie "w chwili śmierci" koresponduje z zawartością, będącą rezultatem kolejnych przekraczanych granic. Niczym wściekła jazda przez królestwo zmarłych, "In Extremis" to jedyne w swoim rodzaju "doświadczenie najwyższej próby Metalu Śmierci". Wizję zespołu i oddanie śmiertelnemu żywiołowi doskonale uchwycił obraz Marty Promińskiej (Hypnagogic Painting), znajdujący się na okładce.

Nie każąc na siebie czekać kolejnych sześciu lat, w listopadzie 2020 formacja wydała album "Saint Desecration". Za konsolą ponownie zasiadł Haldor Grunberg (miks/nagrania), natomiast mastering został przeniesiony do Portland (USA), w ręce Brada Boatright (Audiosiege Studio). Okładkę namalowała wspomniana już Marta Promińska, a Aleksander Ikaniewicz wykonał nowe zdjęcia zespołu, na których zobserwować można nową postać; wraz z odejściem Necrosoddom, nowym wokalistą AZARATH został Skullripper.

Z datą wydania albumu zbiegł się pierwszy w historii teledysk zespołu, nagrany przez znane studio G13, dla zamykającego siódmą płytę utworu "Beyond The Gates Of Burning Ghats".

Skład:
Inferno - perkusja
Bart - gitara
Skullripper - wokal
Peter - bass