Baner
baner
Wydawnictwa: Pestilence - Spheres
PestilenceArtysta: Pestilence
Tytuł: Spheres
Numer katalogowy: ARlp224_V1
Format: 12"LP (black)
Gatunek: Progressive Death Metal
Kraj: The Netherlands
Data wydania: 2023
Dostepność: Zamów tutaj


Czarny LP z oryginalnym layoutem.

Reedycja zremasterowana w Satanic Audio (Behemoth, Azarath).

Album ?Spheres? (1993) ukazał się w czasie, gdy scena metalowa była zbyt hermetyczna aby docenić jego wyjątkowości i rozpoznać wpływ, jaki będzie miał na przyszłe pokolenia. Z początku niedoceniane, odważne połączenie muzyki jazz fusion i progresywnego/technicznego death metalu, zostało wiele lat później uznane za przełomowe i zainspirowało takich artystów jak Gorguts, Necrophaigst czy Obscura.

Album został nagrany w studiu Arnold Mühren w północnej Holandii i pierwotnie wydany na płycie CD w maju 1993 nakładem Roadrunner Records. W składzie znaleźli się Patrick Mameli na wokalu i gitarze, Jeroen Paul Thesseling (zastąpił Tony'ego Choya; w przyszłości dołączy do Obscura) na basie, Patrick Uterwijk (Pestilence: 1989 - 2013) na gitarach i Marco Fodis (Pestilence: 1986 - 1994) na perkusji. Pierwsza wersja okładki autorstwa Dana Seagrave'a (Morbid Angel, Entombed, Suffocation) została odrzucona przez zespół i zastąpiona nową, zawierającą odmienną interpretację obiektu sferycznego. Mameli chciał, aby obiekt ten przypominał sferę znaną z okładki ?Testimony of the Ancients? (1991).

Wydanie ?Spheres? podzieliło słuchaczy, spośród których zaledwie garstka dostrzegła przełomowy charakter albumu. Doprowadziło to do napięć w zespole, a następnie zawieszenia aktywności. PESTILENCE zniknął ze sceny do czasy wydania ?Resurrection Macabre? w 2009 (nie licząc albumu ?the best off? wydanego przez Roadrunner Records i kilku innych reedycji, z których wiele ujrzało światło dzienne bez wiedzy i zgody zespołu).

Patrick Mameli: ?Spheres był i nadal jest ważnym wydawnictwem, ponieważ wprowadził syntezator gitarowy jako prawdziwy instrument w naszym arsenale narzędzi muzycznych. Pomogło nam to nadać temu albumowi nową paletę barw. Tylko Cynic robił coś podobnego, ale Pestilence poszło jeszcze dalej i stworzyło nowy muzyczny wymiar. Odmienne podejście do pisania piosenek i tekstów sprawiło, że Pestilence podjęło w tamtym czasie duże ryzyko. Teraz, dla niektórych fanów, jest to ich ulubiony album. Zabawne, jak rzeczy ewoluują w czasie.?

Utwory:
1. Mind Reflections    
2. Multiple Beings    
3. The Level of Perception    
4. Aurian Eyes    
5. Soul Search    
6. Personal Energy    
7. Voices from Within    
8. Spheres    
9. Changing Perspectives    
10. Phileas
11. Demise of Time