Baner
Den Saakaldte

DEN SAAKALDTE powstał w Maju 2006 roku jako jednosobowy projekt Sykelig'a. Jego celem była muzyczna interpretacja paranoi, depresji oraz przesiąkniętych alkoholem przemyśleń jednostki. Nazwa zespołu w dosłownym tłumaczeniu z języka norweskigo oznacza "tak zwany". Ma to ona wyrazem człowieka, który we współczesnym społczeństwie czuje się pozbawiony treści.

Sykelig nagrał dwa pierwsze utwory w Grecji, a następnie przeniósł się na stałe do Norwegii. Tam połączył swoje siły z Jormungand'em (DHG), Seidemann'em (1349, Pantheon I) oraz Niklas'em Kvarforth'em (Shining). Za perkusją zasiadł S.Winter (ex-Aeternus, ex-Gehenna). Pierwsze wspólne nagrania miały miejsce w piwnicach Oslo i Stavanger, i zaowocowały wydawnictwem zatytułowanym "Øl, Mørke og Depresjon". Zostało ono wydane przez włoską stajnię Eerie Art Records. W miesiąc później zespół zagrał po raz pierwszy na żywo, jako jeden z headlinerów Inferno Festival (2008). Po pozytywnym przyjęciu przez prasę i fanów, rozpoczęły się pierwsze kontakty grupy z Avantgarde Music.

Latem 2008 roku Uruz przejął obowiązki perkusisty a DEN SAAKALDTE podpisało papier z Avantgarde Music. Debiutancki album grupy otrzymał sakrastyczny tytuł, "All Hail Pessimism". Jesienią tego samego roku ukazał się split kapeli z Shining wydany przez Temple Of Darkness Records.

W 2009 roku grupa ponownie wystąpiła jako jeden z headlinerów Inferno Festival. Pojawiła się także na Party San Open Air, a następnie, już w 2010, zawitała na koncertach w Finalndii, Niemczech oraz Holandii. Tjalve (1349) objął funkcję gitarzysty, z kolei Kobro (Carpathian Forest) zasiadł za bębnami.

Po dłuższej, trzyletniej przerwie, DEN SAAKALDTE ponownie znalazł się na kreatywnej fali. Muzycy podpisali nowy kontrakt płytowy z Agonia Records. Tybalt (Fortid) został nowym wokalistą zespółu, a reedycja "All Hail Pessimism", po raz pierwszy na winylu, stanowiła preludium do nagrania nowego materiału. Po epkach z fińską Horną oraz greckim Varathron, grupa poświęcił się w całości pracy nad nowym albumem, "Kapittel II:Faen I Helvete". Krążek ukazał się w romaitych edycjach w pierwszej połowie 2014 roku.

"Mroźny, old-schoolowy black metal w klimacie najlepszych norweskich przedstawicieli gatunku" (Terrorizer Magazine).