Baner
Varathron

Zespół powstały w 1998 roku. Wczesne albumy Varathron są uznawane za kamienie milowe hellenistycznego odłamu black metalu, wespół z nagraniami Necromantia oraz Rottig Christ. Z tą ostatnią formacją grupa dzieliła muzyków oraz podobny styl. Obecnie znakiem rozpoznawczym formacji są riffy utrzymane w średnim tempie, splecione klasycznym i lekko progresywnym stylem, a także charakterystyczna, epicka atmosfera.     

Biografia:

W 1998 Stefan Necroabyssious, Captain Death (ex-Vomit, ex-Sound Polution), Jim Mutilator (ex-Rotting Christ) oraz John (ex-Danger Cross) zakładają Varathron.

Rok później ukazuje się ich pierwsze demo "Procreation of the Unaltered Evil”.

W 1990 pojawia się drugie demo "Genesis of Apocryphal Desire" nagrane w nowym składzie – do zespołu dołączyli Stavros (Horrified) oraz Themis (Rotting Christ). W tym samym czasie Black Vomit Records wypuszcza pierwszą epkę formacji, "One Step Beyond Dreams".

W 1992 Necromantia i Varathron nagrywają split "Black Arts Lead to Everlasting Sins", który zostaje wydany sumptem Black Power Records. Split przyczynia się do wzrostu zainteresowania zespołem i jest uważany za jedno z ważniejszych wydań hellenistycznej sceny black metalowej.

W 1993 Varathron podpisuje papier z Cyber Music w celu wydania swojego pierwszego albumu, "His Majesty at the Swamp". Themis, John i Stavros zostają zastąpieni przez Necroslaughter’a (Zemial, Agatus) na gitarach oraz Wolfen’a na perkusji.

W 1995 wydawnictwo Unisound wypuszcza drugi album zespołu, "Walpurgisnacht". Do składu Varathorn dołączają: Necroabyssious, Pyrphoros (guitara i bass) oraz Bill Crazy Wizard (instrumenty klawiszowe).

W 1999 zostaje wydana epka “The Lament of Gods" (Pagan Records).

W 2004 miejsce ma kolejna zmiana składu. Obowiązki gitarzysty przejmuje Achilleas C (Aenaon, ex-Chaotic Symmetry), a perkusisty Haris (No Hand Path, Utmost Contempt, ex-Revolting Breed, ex-Morpheus). Tego samego roku pojawia się nowy album "Crowsreign", wydany przez Black Lotus.

W 2009, po pieciu latach nieobecności, ukazuje się "Stygian Forces of Scorn" (Die Todesrune Records). Do zespołu dołączają Tolis (bass) i Sotiris (No Hand Path, ex-Rovolting Breed, gitara). W kolejnych latach Tolis zostaje zastąpiony Stratos’em Kountouras’em (Luna Obscura, One of Discord, ex-Vert). Stefan Necroadyssious pozostaje jedynym oryginalnym członiek zespołu.

W 2012 ukazuje się split z Black Altar i Thornspawn, a w 2014 z Den Saakaldte.

W drugiej połowie 2014 Varathorn podpisuje papier z Agonia Records, w celu wydania swojego nowego albumu "Untrodden Corridors of Hades". Zapada decyzja o wznowieniu występów na żywo.