Baner
Centinex

Centinex powstał w 1990 roku w Szwecji. W 2014 roku reaktywował się pod skrzydłami Agonia Records, po ośmiu latach przerwy w działalności.

Na najnowszym - dziewiątym - longplayu, zespół zapowiada powrót do ducha znanego z debiutanckiego albumu, "Subconscious Lobotomy" z 1992 roku oraz inspiracje bazujące na Florydzkiej scenie death metalowej wczesnych lat 90-tych. Album "Redeeming Filth" ukaże się w 2014 roku.

W skład CENTINEX wchodzą Martin Schulman (Demonical) na basie, Sverker Widgren (Demonical, Diabolical) na gitarach, Alexander Högbom (October Tide, Spasmodic) za mikrofonem oraz Kennet Englund (Interment, Centinex 1999-2003) na perkusji.

Biografia:

1990:

Zespół powstaje na przełomie września i października.

1991:

W marcu zostaje nagrana taśma z próby. W lipcu formacja wkracza do Sunlight Studios w celu zarejestrowania dema „End Of Life”. Prowadzi ono do zawarcia umowy z Underground Records. Do składu dołączają drugi wokalista oraz perkusista. Centinex koncertuje w Szwecji.

1992:

The "Subconscious Lobotomy" CD was recorded at Sunlight studios during July and released in October. Great reviews in the press and the band made some gigs in both Sweden and Finland. W lipcu nagrany zostaje pierwszy album "Subconscious Lobotomy", w Sunlight Studios. Wydany w październiku, cieszy się dobrymi recenzjami, a grupa wyrusza na koncerty w Szwecji i Finlandii.

1993:

Z zespołu odchodzi drugi wokalista. Od tej pory w formacji występuje tylko jeden frontman. W marcu zostaje nagrane składające się z trzech utworów promo "Under The Blackened Sky" (wydane na kasecie przez Wild Rags Records). Do składu dołącza drugi gitarzysta, jednak nie na długo – po dwóch miesiącach zostaje wyrzucony z powodów personalnych. Koncerty w Szwecji, Finlandii i Polsce.

1994:

Do składu dołącza drugi gitarzysta, tym razem na dłużej. W czerwcu Centinex nagrywa epkę "Transcend The Dark Chaos". Jej wydaniem zajmuje się zespół. Licencje na wydanie epki otrzymuje także Sphinx Records. Koncerty w Szwecji i Finlandii.

1995:

Z Centinex odchodzi perkusista, a jego miejsce zajmuje automat perkusyjny. W Abyss Studios zostają nagrane trzy nowe utwory. Razem z materiałem z "Transcend The Dark Chaos" oraz jedym utworem z "Under The Blackened Sky", tworzy on album "Malleus Maleficarum". W tym roku zespół nie koncertuje.

1996:

"Malleus Maleficarum” zostaje oficjalnie wydany w kwietniu przez Wild Rags Records. Jeden z utworów znalazł się także na Splicie z Inverted. Zespół podpisuje nowy papier z Emanzipation/Diehard oraz bookuje studio Abyss na paźdzernik. Miejsce mają koncerty w Szwecji i Niemczech.

1997:

Album “Reflections” ukazuje się w marcu. W tym samym roku licencje na jego wydania na kasecie otrzymuje Rock Extremum Records. Kolejna umowa została podpisana, tym razem z Repulse Records, a Centinex wkroczył do Sunlight Studios z zamiarem nagrania kolejnego albumu. Występy w Szwecji, Finlandii i Danii.

1998:

Do składu dołączają nowy wokalista i drugi gitarzysta. W czerwcu ukazuje się nowy album "Reborn Through Flames", który później zostaje wydany na kasecie przez Novum Vox Mortis Records. Norweskie Oskorei Productions wydaje epkę "Shadowland" na limitowanym winylu. Występy w Niemczech, Hiszpanii, Portugalii I Holandii.

1999:

W Black Lounge Studios zostaje nagrana epka “Bloodhunt”. W czerwcu ukazuje się makładem Repulse Records. Wersje winylową wydaje Oskorei. W lipcu do składu ponownie dołącza żywy perkusista. Albumy "Subconscious Lobotomy” oraz "Malleus Maleficarum" zostają ponownie zmiskowane i przygotowane do ponownego wydania, jednak problemy prawne z posiadającą prawa Underground Records zmusza wydawcę do zmiany planów. W październiku zostaje nagrana epka "Apocalyptic Armageddon". W tym samym roku miejsce mają dwie europejskie trasy z koncertami w Niemczech, Holandii, Belgii, Franci, Czechach i na Słowacji.

2000:

W lutym pojawia się epka "Apocalyptic Armageddon", wydana sumptem niemieckiego Deadly Art Records. Nowy album "Hellbrigade" zostaje nagrany w studiu Black Lounge i wydany we wrześniu przez Repulse. Soundholic zajmuje się wydaniem japońskiej wersji płyty, w skład której wchodzi epka "Apocalyptic Armageddon" jako bonus. Licencja na winyl tym razem zostaje przekazana włoskiej firmie, Nocturnal Music. Centinex występuje na wielu szwedzkich festiwalach muzycznych oraz gra trasę po Finlandii, Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Austrii i Czechach.

2001:

Winylowa wersja "Hellbrigade" ukazuje się w styczniu. W kwietniu Centinex podpisuje umowę wydawniczą z Candellight Records. W lipcu i sierpniu zostaje nagrany album "Diabolical Desolation", w Black Lounge Studios. Jeden z gitarzystów opuszcza zespół po jego nagraniu. Album "Hellbrigade" ukazuje się na licencji w północnej i południowej Ameryce oraz w Rosji. Centinex po raz pierwszy gra w USA oraz występuje na letnich festiwalach w Szwecji i Niemczech.

2002:

Do zespołu dołącza nowy gitarzysta. "Diabolical Desolation" ukazuje się w marcu w Europie oraz miesiąc później w Ameryce Północnej. Wersja winylowa ukazuje się w grudniu. Centinex promuje album na wybranych koncertach w Szwecji oraz festiwalach w Polsce i Czechach. W listopadzie miejsce ma trasa koncertowa wspólnie z Decide, po: Anglii, Belgii, Holandii, Niemczech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Polsce, Czechach i Włoszech.

2003:

Na wiosnę ukazuje się długo oczekiwana epka “Hail Germania”. Pierwsze półrocze zostaje przeznaczone na pisanie nowego albumu i próby. Album "Decadence - Prophecies Of Cosmic Chaos" zostaje nagrany w Black Lounge w lipcu i sierpniu. Po nagraniach z Centinex rozstaje się perkusista. Nowy bębniarz dołącza do grupy kilka miesięcy później. W czerwcu oraz lipcu Cendellight wydaje ponownie "Malleus Maleficarum", "Bloodhunt", "Reborn Through Flames" oraz "Hellbrigade" wraz z bonusowym materiałem. Występy na festiwalach w Szwecji, Austrii i Czechach.

2004:

"Decadence - Prophecies Of Cosmic Chaos" ukazuje się w Europie i w Ameryce Północnej w marcu. Wersja japońska oraz winylowa na dwóch różnych licencjach w lipcu. W listopadzie Centinex przechodzi pod skrzydła Cold Records/Regain Records. Zespół daje wiele koncertów w Szwecji, ale także wystąpuje na trasie w Finlandii oraz na festiwalach w Anglii i we Włoszech.

2005:

Na przełomie grudnia 2004 i stycznia 2005 zespół zaczyna pracę nad nową płytą "World Declension". Nagrania mają miejsce w Black Lounge Studio w marcu i kwietniu. Ostatecznie krążek ukazuje się w czerwcu w Europie i we wrześniu w USA. Wczesnym latem Centinex nagrywa klip video do utworu "Synthetic Sin Zero". Do końca roku zespół występuje na pojedynczych koncertach i festiwalach w Szwecji, Anglii, Niemczech i Finlandii.

2006:

Koncerty w Niemczech i Holandii. W lutym i marcu miejsce ma trasa po Hiszpanii. Zespół występuje na festiwalu Metalmania w Polsce. Jest to jednocześnie ostatni występ na żywo – w kwietniu Centinex podejmuje decyzję o zakończeniu działalności.

2006 - 2014:

Reedycje wielu wcześniejszych albumów. Byli członkowie Centinex koncentrują się na innych projektach, w tym Diabolical.

2014:

W styczniu założyciel i basista Martin Schulman ogłasza powrót Centinex w odświeżonym składzie. Wiosną zostaje nagrany nowy album oraz ogłoszone zostają daty koncertów na jesień. W sierpniu podpisana zostaje umowa wydawnicza z Agonia Records. Nowy album ukaże się 21 listopada w Europie i 9 grudnia w Ameryce Północnej. Jego tytuł to “Redeeming Filth”.

2016-2020:

W 2016 ukazał się kolejny album, "Doomsday Rituals", który pociągnął za sobą występy w Europie i Stanach Zjednoczonych (m.in. na Maryland Deathfest). Doszło też do przetasować w składzie zespołu. Trzecie wydawictwo od czasu reakywacji, "Death In Pieces", jest zaplanowane na 2020. Krążek cechuje się charakterystyczną dla Centinex dominacja riffów, wplecionych w death metal starej Sztokholmskiej szkoły.