Baner
Atheist

Zespół ATHEIST jest uznawany z prekursora i twórcę technicznego death metalu. Formacja powstała w 1988 roku z inicjatywy perkusisty Steve'a Flynn'a oraz wokalisty i gitarzysty Kelly'go Shaefer'a.   

Razem z takimi zespołami jak DEATH i CYNIC, ATHEIST zdefiniował brzmienie, które po dziś dzień stanowi trzon złożonego, progresywnego nurtu w death metalu, określanego współcześnie jako "Progresywny / Techniczny Death Metal". Formacja zawdzięcza swój status debiutanckiemu albumowi, "Piece Of Time" (1989) oraz jego następcy, "Unquestionable Presence" (1991). Oba te albumy są uznawane za punkty przełomowe w historii gatunku, i oba zostały nagrane w sławnym Morrisound Studios, z kultowym producentem Scott'em Burns'em za konsolą. W tym samym studiu nagranych zostało wiele przełomowych dla metalu płyt lat 90-dziesiątych, w tym albumy takich formacji jak Sepultura, Obituary, Death, Deicide, Morbid Angel czy Cannibal Corpse.

Wspomniane albumy ATHEIST charakteryzowały się niespotykaną jak na tamte czasy intensywnością i poziom muzycznym. ATHEIST stworzył coś co wyróżniało go tle dopiero co powstającej, death metalowej sceny. Niestety w czasie gdy profil zespołu rósł, a wraz z nim jego międzynarodowa rozpoznawalność, doszło do tragedii. Podczas północno-amerykańskiej trasy ze szwedzkim Candleamass, bus zespołu miał wypadek na autostradzie w okolicach New Orleans. W wypadku zginął basista grupy, Roger Patterson. Jakiś czas później został on zastąpiony przez innego utalentowanego basistę, Tony'ego Choy'a (wcześniej członka Cynic), wraz z którym, w niecałe 40 dni, nagrany został trzeci album, "Elements". Za jego produkcję odpowiadał wieloletni współpracownik Frank'a Zappy, Mark Pinske. Był to ostatni album nagrany przed ostatecznym rozpadem zespołu na 17 lat. 

Współczesne zespoły wykonujące techniczny death metal, takie jak Necrophagist, Obscura, Gorod czy Fallujah, są produktem brzmienia, które stworzył ATHEIST na początku lat 90-tych. Jego wpływ na gatunek wytyczył wiele nowych ścieżek. Reaktywując się po 17 latach, w 2006, formacja otrzymała entuzjastyczne recenzje za występny na festiwalach, takich jak  WACKEN OPEN AIR w Niemczech czy HELLFEST we Francji, co z kolei skłoniło ją do nagrania nowego albumu. Początkowo niechętnie, Shafer i Fynn spotkali się po latach w sali prób, by odkryć, że formuła zespołu nadal żyje i ma się dobrze. W efekcie powstał album "Jupiter", który ukazał się w 2010, i posiadał wszytskie elementy charakterystyczne dla ATEHIST, co dodatkowo podkreśliło ich uniklany styl.

Współcześnie trzon kapeli nadal stanowią oryginalni założyciele, Kelly Shaefer oraz Steve Flynn. Mają oni zamiar kontynuwać i rozwijać kierunek obrany przez nich jeszcze w latach 80-tych, jednocześnie definiując gatunek - który sami zapoczątkowali - na nowo. Nowemu albumowi, który ukaże się w 2018 roku, będą towarzyszyć trasy koncertowe w Ameryce Północnej i w Europie. 

Skład: 
Kelly Shaefer (wokal)
Steve Flynn (perkusja)
Chris Martin (gitara)
Jason Holloway (gitara)