Baner
Susperia

Grupa powstała w Oslo, w 1998 roku, a jej założycielami są Tjodalv - ówczesny gitarzysta Dimmu Borgir - oraz Cyrus - były muzyk Satyricon i Old Man's Child. Rok później, podczas festiwalu Wacken Open Air w Niemczech, Tjodalv poznał przyszłego wokalistę zespołu, Athera, który przyprowadził ze sobą basistę Memnock'a oraz gitarzystę Elvorn'a. W tym składzie SUSPERIA gra do dzisiaj, poza jednym wyjątkiem - w 2015 roku jej szeregi opuścił Athera, a jego miejsce zajął Dagon, który występował z grupą już wcześniej jako muzyk sesyjny. 

Do tej pory SUSPERIA wydała pięć albumów oraz zyskała niemałą reputację sceniczną, koncertując z W.A.S.P., In Flames, Destruction czy Dimmu Borgir. Wystąpiłą również na wielu festiwalach w Europie i Ameryce Północnej. W 2005 roku świeżo zreformowany Testament zaprosił grupę aby wystąpiła jako główny support na jego koncertach.

Szósty album zespołu, "The Lyricist", będzie pierwszym albumem na którym za mikrofonem stanie nowy wokalista, Bernt Fjellestad, występujący pod pseudonimem Dagon. Jego oficjalny debiut sceniczny z formacją miejsce podczas festiwalu 70000 Tons Of Metal w 2016.  

Jak komentuje zespół: "Nasz nowy album będzie cięższy od poprzednika i powróci do korzeni".

Korzenie SUSPERII sięgają norweskiej sceny black metalowej, co nie oznacza, że jest to gatunek dominujący w ówczesnej twórczości formacji. Bliżej jej do zespołów pokroju Tetsament lub Soilwork.  Muzyka norwegów jest często opisywana jako ekstremalny metal z melodyjnymi zawirowaniami i nie stroni od łączenia ze sobą różnych odmian cięższych brzmień.

DYSKOGRAFIA:
Predominance
- Nuclear Blast - 2001
Vindication - Nuclear Blast - 2002
Unlimited – TABU Recordings / Candlelight Records - 2004
Devil May Care EP - TABU Recordings / Candlelight Records – 2005
Cut From Stone – TABU Recordings / Candlelight Records - 2007
Attitude – Candlelight Records – 2009
We Are The Ones - SMG Records - 2011
The Lyricist - Agonia Records - TBA