Baner
Aktualności
21.02.2018 ATHEIST W AGONIA RECORDS

Legendarny amerykański zespół ATHEIST podpisał umowę wydawniczą z Agonia Records. Nowy album, będący następcą "Jupiter" z 2010, ukaże się w drugiej połowie 2018 roku.

Zespół ATHEIST jest uznawany z prekursora i twórcę technicznego death metalu. Formacja powstała w 1988 roku z inicjatywy perkusisty Steve'a Flynn'a oraz wokalisty i gitarzysty Kelly'go Shaefer'a.   

Razem z takimi zespołami jak DEATH i CYNIC, ATHEIST zdefiniował brzmienie, które po dziś dzień stanowi trzon złożonego, progresywnego nurtu w death metalu, określanego współcześnie jako "Progresywny / Techniczny Death Metal". Formacja zawdzięcza swój status debiutanckiemu albumowi, "Piece Of Time" (1989) oraz jego następcy, "Unquestionable Presence" (1991). Oba te albumy są uznawane za punkty przełomowe w historii gatunku, i oba zostały nagrane w sławnym Morrisound Studios, z kultowym producentem Scott'em Burns'em za konsolą. W tym samym studiu nagranych zostało wiele przełomowych dla metalu płyt lat 90-dziesiątych, w tym albumy takich formacji jak Sepultura, Obituary, Death, Deicide, Morbid Angel czy Cannibal Corpse.

Wspomniane albumy ATHEIST charakteryzowały się niespotykaną jak na tamte czasy intensywnością i poziom muzycznym. ATHEIST stworzył coś co wyróżniało go tle dopiero co powstającej, death metalowej sceny. Niestety w czasie gdy profil zespołu rósł, a wraz z nim jego międzynarodowa rozpoznawalność, doszło do tragedii. Podczas północno-amerykańskiej trasy ze szwedzkim Candleamass, bus zespołu miał wypadek na autostradzie w okolicach New Orleans. W wypadku zginął basista grupy, Roger Patterson. Jakiś czas później został on zastąpiony przez innego utalentowanego basistę, Tony'ego Choy'a (wcześniej członka Cynic), wraz z którym, w niecałe 40 dni, nagrany został trzeci album, "Elements". Za jego produkcję odpowiadał wieloletni współpracownik Frank'a Zappy, Mark Pinske. Był to ostatni album nagrany przed ostatecznym rozpadem zespołu na 17 lat. 

Współczesne zespoły wykonujące techniczny death metal, takie jak Necrophagist, Obscura, Gorod czy Fallujah, są produktem brzmienia, które stworzył ATHEIST na początku lat 90-tych. Jego wpływ na gatunek wytyczył wiele nowych ścieżek. Reaktywując się po 17 latach, w 2006, formacja otrzymała entuzjastyczne recenzje za występny na festiwalach, takich jak  WACKEN OPEN AIR w Niemczech czy HELLFEST we Francji, co z kolei skłoniło ją do nagrania nowego albumu. Początkowo niechętnie, Shafer i Fynn spotkali się po latach w sali prób, by odkryć, że formuła zespołu nadal żyje i ma się dobrze. W efekcie powstał album "Jupiter", który ukazał się w 2010, i posiadał wszytskie elementy charakterystyczne dla ATEHIST, co dodatkowo podkreśliło ich uniklany styl.

Współcześnie trzon kapeli nadal stanowią oryginalni założyciele, Kelly Shaefer oraz Steve Flynn. Mają oni zamiar kontynuwać i rozwijać kierunek obrany przez nich jeszcze w latach 80-tych, jednocześnie definiując gatunek - który sami zapoczątkowali - na nowo. Nowemu albumowi, który ukaże się w 2018 roku, będą towarzyszyć trasy koncertowe w Ameryce Północnej i w Europie. 

Skład: 
Kelly Shaefer (wokal)
Steve Flynn (perkusja)
Chris Martin (gitara)
Jason Holloway (gitara)

ATHEIST on-line:
Facebook: https://www.facebook.com/AtheistBand/
Twitter: https://twitter.com/atheistband

Agonia Records:
Website: http://agoniarecords.com
Webshop: http://tinyurl.com/agoniashop
Facebook: https://facebook.com/agoniarecords
Twitter: https://twitter.com/agoniarecords
SoundCloud: https://soundcloud.com/agoniarecords
Bandcamp: https://agoniarecords.bandcamp.com
Instagram: https://instagram.com/agoniarecordsofficial
YouTube: http://youtube.com/AgoniaRecNadchodzące wydania
#ARLP188_V1#ARCD221#ARcd207#ARCD216#ARcd218#ARCD215
Najbliższe koncerty
CENTINEX
11.06.2020
Flesh Party Open Air, SI

DERANGED
12.06.2020
Stockholm @ FREDAGSMANGEL, SE

DERANGED
13.06.2020
Gothenburg @ BELSEPUB, SE

DEMONICAL
02.07.2020
Friesack, Under the Black Sun Fest, DE

DEMONICAL
03.07.2020
Topolna, Symbolic Open Air, CZ

DEMONICAL
04.07.2020
Kreuztal, Into the Dungeon Festival, DE

DEMONICAL
05.07.2020
Moormerland, Club Phoenix, DE

DEMONICAL
06.07.2020
Tilburg, Little Devil, NL

DEMONICAL
07.07.2020
Deinze, Elpee, BE

DEMONICAL
08.07.2020
Paris, Le Klub, FR